С приемането на Закона за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове през 2015 г. бе завършена нормативната уредба в сферата на публичните средства от Европейския съюз. Така, в резултат на натрупания опит, България осъществи цялостна кодификация на тези обществени отношения.
Имайки предвид, че преговорите за многогодишната финансова рамка и бъдещата кохезионна политика за новия програмен период 2021–2027 г. ще бъдат сред най-горещите теми по време на българското председателството на Съвета на ЕС през 2018 г., настоящото изследване има за цел да открои как функционира системата на публичните сред¬ства от ЕСИФ. Безспорно е, че и през новия програмен период кохезионната политика ще бъде използва¬на като инструмент за развитие на кохезионните държави членки, като се засили използването на чисто пазарни механизми като разновидностите на финансовите инструменти в съчетание с БФП.
Тематиката на настоящето изследване е в про¬цес на непрекъснато развитие и не би могло да бъдат обхвана¬ти детайлно всички нейни аспекти. Динамичността на процесите, включително и събитията, които се случват на ниво ЕС, позволя¬ват същевременно в близко бъдеще да бъде изследвана системата отново, с оглед на новите тенденции.