Всичко, което може да се каже за романа-трилогия Жар се съдържа в заглавието му. Тази силна дума от три букви и нейните синоними разкриват цялата страст, отдаденост, пламенност и устрем, които хората влагат в своя вечен стремеж към по-добър живот, към любов и хармония в човешките отношения.
Трите романа, от които е съставена трилогията са обединени от общ идейно-художествен замисъл. Това е разказ за хората на нашето време - края на 20-ти и началото на 21-ви век, за техните борби, мечти, стремежи и за взаимоотношенията между тях в трудното им, напрегнато ежедневие през този сложен период от време.
В началото на всяка от трите книги, които съставят тази трилогия, има анотация, която ще информира читателя, за какво става въпрос в отделния роман.