Проф. д.и.н. Витка Тошкова изследва проблеми от външнополитическите отношения на България през ХХ век с част от държавите, участвали многократно в решаването на българската съдба: Германия, Русия/СССР, САЩ. Публикувала е монографии и сборници с документи, издирени по време на нейните специализации в Берлин, Москва и Вашингтон (Програма „Фулбрайт”).
Включените в сборника документални свидетелства отразяват наситения с конфликти период в историята на дипломатическите отношения между НРБ и САЩ след тяхното възстановяване от есента на 1947 г. През следващите две години Държавният департамент и американската легация в София непрекъснато протестират пред Министерството на външните работи, че в България не се спазва клаузата по защитата на човешките права от подписания на 10 февруари 1947 г. и влязъл в сила през септември с. г. Мирен договор. Българското правителство отговаря с обвинения срещу американския извънреден и пълномощен министър Доналд Рийд Хийт за съучастничество с подсъдимия през 1949 г. Трайчо Костов. Обявяването му за „персона нон грата” се приема като повод за разрива на дипломатическите отношения между двете страни през февруари 1950 г. Този епизод е представен с неизвестни детайли от дейността на плътно обвързаната с Москва българска дипломация и с претенциите на американската администрация към София да либерализира режима за мисията на САЩ. Любопитни подробности съпътстват и опитите на българското партийно ръководство да изглади недоразуменията с Вашингтон след смъртта на Й. Сталин (март 1953 г.) приключили успешно през март 1959 г. с възстановяване на дипломатическите отношения при посредничеството на Полша. В десетгодишния интервал на индиректна комуникация между Вашингтон и София СНС обмисля и препоръчва различни мероприятия за откъсването на „контролираните” от Кремъл „съветски сателити”, анализира щетите за американската външна политика от отсъствието на наблюдателен пост в НРБ и не прекъсва опитите за контакти с българите.
Подбраните 120 документа от кореспонденцията на Министерството на външните работи с мисията на САЩ в София, с легацията на НРБ във Вашингтон, с Държавния департамент и преписката на Държавния департамент с американската дипломатическа мисия в НРБ и българската мисия към ООН са издирени в документалните колекции, съхранявани в ДА на МВнР, ЦДА, АМВР, Националния архив на САЩ във Вашингтон D.C. и в публикуваните български, американски и руски сборници.