Национален регистър на издаваните книги в България

Издание
Заглавие
Аспекти на оценяването в образователни и социални институции
Автори
Тинка Иванова, Биляна Великова-Цонкова, Елена Дичева, Мария Стоянова Дишкова
Илюстрации на корица
Описание

Монографията “Аспекти на оценяването в образователни и социални институции” е предназначена за студенти, преподаватели, базови специалисти, които проявяват интерес към проблемите на оценяването в образователни и социални институции.

Оценяването в образователните и социалните институции има много аспекти. В настоящата колективна монография акцентът се поставя върху историко-педагогическите, психологическите и социално-педагогическите аспекти. Вниманието на авторите се насочва към оценяването на учебните постижения на учениците в училище и към оценяването в социално-педагогическата дейност и социалната работа.

В първа глава “Изпитите и оценяването в българското училище през периода 1878-1944 година” с автор Тинка Иванова се представя нормативната база, проследява се как появата на доцимологията и опитите за реформиране на изпитната система в Европа влияят върху българското образование, анализират се някои възгледи на учители и учени по проблема през изследвания период. Търси се мястото но оценяването в просветните закони и служебните доклади на министерството. Проучва се дейността на Българската секция за ново възпитание, свързана с разпространяване на добри практики за оценяване и въвеждане на тестовете като алтернативни методи за изпитване. Проучванията на учители относно мнението на ученици за оценяването и пречките към по-висок училищен успех могат да имат проекции и в съвремието.

Във втора глава “Психологически аспекти на оценяването в училище” с автор Биляна Великова-Цонкова се анализира спецификата на оценяването в контекста на педагогическата психология, взаимовръзките между различните участници в процеса по посока на позитивни и неблагоприятни ефекти от интеракцията. Разгледани са фактори, които влияят върху самооценката на ученика, корелиращи с обучителните постижения, с формирането на нови качества на личността. Дискутирани са мотивацията за успех и избягването на неуспеха, училищната тревожност, субективизмът в интеракцията между учител и ученик, спецификите на оценяването на деца със специални нужди. Представени са добри чуждестранни практики, които дават насоки за търсения в българската образователна система.

В трета глава “Оценяването в социално-педагогическата дейност – подходи и критерии” с автор Елена Дичева на преден план се извеждат системният и структурно-функционалният подход, представят се характеристики на социално-педагогическата дейност в образователна среда. Анализират се нейните основни направления и субекти. Във връзка с изследвания проблем се разглеждат компетенциите на социалния педагог и атестацията като метод за оценяване на трудовото представяне на педагогическите специалисти. На фокус са поставени критериите за измерване на ефективността на социално-педагогическата дейност в училище и работата на социалния педагог.

В четвърта глава “Оценяване на качеството на социалната работа” с автор Мария Дишкова се представят обекти, субекти, цели на оценяване в контекста на различни модели на социална работа. Анализират се социалните услуги в общността и в специализираните институции, свързаната с тях нормативна база за упражняване на контрол, която е водеща за оценяване на качеството на социалната работа. Разработен е въпросник за студенти – бъдещи социални педагози, чрез който те да оценяват качеството на работа на базови специалисти в различни образователни и социално-педагогически институции, свързани с тяхната практическа подготовка.

Издател
Подвързия
мека
Националност на автора
България
Формат
друг
Език
Български
Тематики
Педагогика
Жанр
Научна
Категория
Българска
PublicationISBNs
Поредност на изданието
1
Страници
200
Илюстрирано
Не
Планирана дата на издаване
20.10.2017
Дата на издаване
20.10.2017