ЕКЗОТИКА ИМА И В ПОЛИТИКАТА
Екзотиката се свързва с необикновеното, чудноватото, нестандартното. Ние, хората, по принцип се впечатляваме от тази дума. Приемаме, че тя означава различие от еднообразното и добре познатото ни битие. В същото време често не съзнаваме, че екзотичното за нас е ежедневие за други и обратно, нашата действителност е може би вълнуваща и необикновена за тях.
Екзотика може да се търси и открие във всички прояви на обществения живот, дори и в области, които сме склонни да възприемем като прозаични или прекалено сериозни, като: законодателство, политическа система, държавно устройство и форма на управление.
Тази книга предлага подбрани примери, чрез които ще се опитаме да илюстрираме направената констатация. Читателят, който има желание и търпение да я прочете, ще се запознае с историята, държавното устройство и широкомащабната международна дейност на една обгърната с дискретност суверенна държава. Тази тайнствена страна не е митологичната Шамбала. Тя се намира в Европа и за нейните поданици няма идеологически, религиозни или политически прегради в която и да е точка на планетата. Въпреки това, нейното име не фигурира в нито един от специализираните политически справочници, дори и в най-прецизните. Познанията за нея са оскъдни, а мнозина от хората не подозират, че съществува.
В книгата присъства и една тихоокеанска островна държава, която създава сериозни затруднения за специалистите по държавно и конституционно право, защото е смесица между монархия, република и родовоплемнни структури.
Отделено е място също на едно княжество, което от векове няма монарх, и на друго, в което владетелният княз е реалният гарант на суверенитета му. Читателят ще задоволи любознателността си като открие страна, където царстват не един, а девет крале и накрая ще надзърне в тайните на единствената църковна държава в света.
Подбраните държави имат монархическа форма на управление. В този факт също се крие известна доза екзотика. Днес немалко хора, родени и израстнали в републиканския ХХ век, са склонни да идеализират монархиите, чиито брой е значително по-малък от броя на републиките. През ХIХ век по същата причина вероятно е било обратното.
Кои са тези шест монархии, възприемани в началото на ХХI век като политическа екзотика? Отговорът присъства в съдържанието на предлаганата книга. Посочени са множество факти, статистически данни, събития, епизоди и документални извлечения, свързани с историята, държавното устройство и политическата структура на тези държави.
Надяваме се, че запознаването с тях ще допълни знанията на читателите в областта на политическата история и политологията и ще ги направи по-възприемчиви и по-толерантни към традициите и институциите на други страни и народи.
декември 2003 г.
София