Това е документална книга за един от най-интересните и оспорвани мачове за световно първенство по шахмат, в досегашната история на борбата за световната титла. Във основа на документи, интервюта и изявления на шахматисти и деятели е проследена подготовката и провеждането на това голямо спортно събитие.
В книгата условно могат да се отделят три раздела.
Първи раздел: София – домакин на мача за световната титла. Тук са проследени действията на Българската федерация по шахмат, подкрепена активно от страна на българското правителство, за спечелване домакинството на този мач. Сега, когато вече всичко е история, мнозина може би смятат, че това не е представлявало кой знае каква трудност. Но всъщност не е така. Мога смело да твърдя, че това беше един от най-трудните моменти. Първо трябваше да убедим министър-председателя на страната, господин Бойко Борисов, за необходимостта този мач да се проведе в София. Трябваше да се осигурят необходимите средства в размер на около 3 милиона евро и държавата да поеме гаранциите, че мачът ще бъде организиран и проведен на ниво, съобразно изискванията на Международната федерация по шахмат (ФИДЕ). На второ място трябваше да се преодолее негативното настроение на част от водещите световни гросмайстори, начело с руснака Владимир Крамник, които излязоха с открит призив Ананд да не се съгласява при никакви условия да играе в България. Защо? Конкретен отговор на този въпрос няма. Но злобата и личните взаимоотношения между шахматистите много често напускат добрия тон и възпитанието, и се използват за нечисти цели. На трето място някои от деятелите на ФИДЕ, които също имаха амбиции да организират този мач, трябваше да се уверят, че българската оферта е най-добрата, и че София предлага най-добрите условия за провеждането на този мач.
Вторият раздел: Вулкангейт – е посветен на събитията, разиграли се в периода 14 – 21 април 2010. До изригването на вулкана Eyjafjallajökull в Исландия, подготовката за откриването на мача вървеше нормално. На първите съобщения на информационните агенции за изригването на този вулкан не беше обърнато сериозно внимание. Нали всеки ден в природата стават най-различни интересни явления. Но когато вулканичният облак взе да се движи застрашително към Западна Европа и се появиха съобщения за нарушен авиотрафик, у нас започна да се прокрадва съмнение, че този вулкан може по някакъв начин да обърка началото на мача. Но реално погледнато, място за сериозно безпокойство нямаше, тъй като В. Ананд и екипът му пътуваха от Мадрид, а тази част на континента не беше засегната от вулканичния облак. За да уточним графика на при–движването му до София, се опитахме да влезем в контакт с него, но не получихме никакъв отговор. След 17 април, когато стана ясно, че Ананд е блокиран във Франкфурт, вицепрезидентът на ФИДЕ и супервайзър на мача Георгиос Макропулос направи всичко възможно началото на мача да бъде отложено. Защо? От многобройните му обяснения читателите могат сами да си направят изводи за неговите действия. Тази седмица беше изключително напрегната и ще се запомни, от една страна, с твърдата и последователна българска позиция, с проявения феърплей от страна на Веселин Топалов и премиера Бойко Борисов, а от друга – с високомерното и почти пренебрежително отношение от страна на Макропулос (разбирай ФИДЕ) и в частност на Ананд, който не сметна за необходимо нито веднъж през тези дни да уведоми организаторите на мача за възникналите проблеми, а се опита да търси съчувствие и състрадание чрез медиите.
Третият раздел: „Двубоят“ – проследява дванадесетте изключително интересни и оспорвани партии, които двамата шахматисти изиграха в този мач. Този двубой ще се запомни с няколко неща. Партиите не само обогатиха шахматната теория – преди всичко вариантите на Славянска защита, но и определиха шахматната мода в този дебют за години напред. Това беше мач за световната титла, в който нямаше кратки безцветни ремита, в който и двамата шахматисти воюваха във всички партии да пълното изчерпване на възможностите на позицията. Това беше мач с такъв голям залог, който премина при отлична организация, безупречно поведение на състезателите и показа, че шахматът може и трябва да бъде очистен от шпиономанията, но за това трябва воля. ФИДЕ, като главен организатор на двубоите за световната титла, трябва да си застане на мястото и стриктно да спазва приетите собствени правила. Шахматът може да се развива само ако има ред, дисциплина и ако всички са поставени при равни условия. В противен случай хаосът и непрекъснатите промени в правилата ще пораждат само интриги и рано или късно ще доведат до нови неприятни последици за международната федерация по шахмат.
Мачът Ананд – Топалов в София показа как трябва да се организира и провежда едно такова голямо състезание. И за да има то успех, организаторите нито за миг не трябва да се ръководят от неговия изход.
* * *
Искам да благодаря на гросмайстор Деян Божков за коментарите на партиите от мача, на гросмайстор Венцислав Инкьов – за поддържането на сайта на мача и предоставянето на актуална журналистическа информация, на екипа от сътрудници, които няколко месеца работиха всеотдайно за решаването на всички въпроси, на представителите на ИА „Социални дейности“ към министерството на отбраната и най-вече на служителите от Военния клуб, за тяхната всеотдайност и неуморност да бъдат винаги на място и творчески да решават проблемите.
Специално искам да благодаря на членовете на Организационния комитет, които направиха всичко възможно този мач да бъде организиран на ниво и да остави ярка следа в историята на световния шахмат.
Авторът
Съдържание
Увод
София – домакин на мача за световната титла
Подписването на договора в София
Посещение на К. Илюмжинов при президента Г. Първанов
Инспекцията на ФИДЕ от 8 до 10 февруари 2010 г.
Привидно спокойствие преди старта
Д-р Стефан Сергиев: „Домакинството на мача за световната титла В. Ананд – В. Топалов е признание за авторитета на нашата федерация“
Силвио Данаилов: За подготовката на Веселин Топалов и за собствената му кандидатура за Президент на Европейския шахматен съюз
Силвио Данаилов: „На мача в София напрежение ще има само на шахматната дъска“
Силвио Данаилов: „Тоалетен скандал“ в София е изключен
Веселин Топалов: „Плюсът ми е „минус 5“ в годините“
Веселин Топалов: За Световното първенство по шахмат с В. Ананд
Веселин Топалов: „За шаха е по-добре аз да стана шампион“
Веселин Топалов: „Ананд може да ме изненада само с шамани“
Вулкан гейт – заплаха за нормалното започване на мача
Становище на Организационния комитет на мача за световната титла по шахмат между световния шампион В. Ананд и В. Топалов
Съобщение на Организационния комитет
Георгиос Макропулос: За проблемите с началото на мача
Хронограма на събитията преди официалната пресконференция на 21 април
Пресконференцията
Тържественото откриване
Валидирането на пощенско-филателното издание
Посещение на К. Илюмжинов в Храм-паметника „Александър Невски“
Двубоят
Празник на шахмата на ХХI век
Мачовете за световната титла
Досегашните носители на шахматна корона
Участниците
Вишванатан Ананд
Веселин Топалов
Мнения преди мача
Мачът 2010
Краят на една надежда
Закриването
Отзивите след мача
Вишванатан Ананд: „Имаше много критични моменти в мача с Топалов“
Веско Топалов: „Ананд не ме победи, а аз загубих“
Веселин Топалов: За късмета и развоя на мача
Веселин Топалов: „Не всичко в шахмата е пари!“
Стефан Сергиев: „Веско прегоря и нервите му не издържаха“
Марк Тайманов: Класиката на Ананд победи романтиката на Топалов
Други отзиви за мача
Послеслов