Национален регистър на издаваните книги в България

Издание
Заглавие
Интеграцията на бежанци в България 2017: Всеобхватен мониторингов доклад
Автори
Бистра Иванова, Панайот Чафкаров
Илюстрации на корица
Описание

Интеграцията на бежанци в България 2017: Всеобхватен мониторингов доклад е първият български мониторингов доклад по проект „Национален механизъм за оценка на интеграцията“ (NIEM). Неговата цел е да предостави задълбочени данни относно качеството на правната рамка и политиките в подкрепа на дългосрочната интеграция на лицата, получили международна закрила (ЛПМЗ), в България, както и да разгледа тяхното изпълнение и ефект за целевата група. 

Изследването се провежда в сравнителен план в 15 държави от Европейския съюз (ЕС) – България, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Унгария, Франция, Чехия, Швеция. 

Настоящият доклад е актуален към април 2017 г. Където има последващи промени развития, те са отразени в текста. 

Проучването по NIEM приема, че интеграцията е ангажимент на държавата, а НПО и фондовете на ЕС имат подкрепяща роля. Затова то оценява изцяло дейностите, финансирани от държавния бюджет

Сравнението между отделните страни е в 12 направления:

  • Включване на интеграцията в общите политики 
  • Пребиваване 
  • Събиране на семейство 
  • Достъп до гражданство 
  • Жилищно настаняване 
  • Трудова заетост 
  • Професионално обучение и образование с насоченост към трудова заетост 
  • Здравеопазване 
  • Обществено осигуряване 
  • Образование 
  • Изучаване на езика и социална ориентация 
  • Изграждане на мостове 

Методологията на NIEM включва качествени и количествени методи. В основата си тя се състои от комплексна система от над 170 индикатора, която остойностява оценката на всяка държава в 12-те направления на интеграцията на ЛПМЗ, така че да позволи обективно измерване, сравнение, проследяване на прогреса и др. 

Методологията на доклада въвежда допълнителна призма, през която разглежда интеграцията – три отделни стъпки, които се фокусират съответно върху: 

  1. Създаване на правната рамка; 
  2. Изграждане на рамката на политиките; 
  3. Изпълнение и сътрудничество. 

Това разграничение дава допълнителни възможности за анализ на въпроса дали дадени закони или политики освен че съществуват, са създадени така, че да позволяват ефективно прилагане и съответно дали водят до конкретни позитивни резултати за крайните бенефициенти и обществото като цяло. 

Точкуването по различните индикатори и направления става на базата на стандартизиран въпросник и оценяване чрез точкова система. Този подход позволява максимална обективност и сравнение между страните, основано на конкретно измерими данни и факти. Максималният брой точки е 100. За да бъдат оценени тези точки, са определени 4 широки гами в скала, която оценява наличието или липсата на правна рамка, политики или практика – напълно липсваща (под 25 точки), частично подкрепяща (под 50 точки), умерено подкрепяща (под 75 точки) и силно подкрепяща (до 100 точки). 

Данните показват, че България е една от страните, които предоставят най-малко подкрепа за интеграцията на ЛПМЗ. Оценените индикатори в България разкриват, че страната предлага една от най-неблагоприятната обща среда за интеграция на бежанци. Най-добре развита е правната рамка, което е резултат на задължението да се прилага европейското право. Значително по-слабо развити са политиките и прилагането им, като в редица случаи държавата отчита нула точки. 

Докладът е достъпен тук - https://multikulti.bg/en/publications/refugee-integration-monitoring-2017

Проект Национален механизъм за оценка на интеграцията (NIEM) се изпълнява от Мулти култи колектив и Български съвет за бежанци и мигранти в партньорство с ВКБООН и се съфинансира от Европейския съюз по Фонд „Убежище, миграция и интеграция“.

Издател
Подвързия
e-book
Националност на автора
България
Формат
pdf
Език
Български
Тематики
Общество, Социална политика, e-books
Жанр
Научна
Категория
Българска
PublicationISBNs
Поредност на изданието
1
Илюстрирано
Да
Дата на издаване
15.09.2022