Настоящият труд е посветен на изучаването на произхода свойствата и приложението на дълбоководните органогенно минерални утайки (ДОМУ) формирани през най-новите етапи от геоложката история на Черно море. Разгледани са и природните условия на формиране на
седиментния комплекс и полезни изкопаеми. Черно море се разглежда като своеобразен геобиотехнологичен реактор, способен да генерира специфични георесурси.
Характерна особеност на Черно море е, че сероводородната зона се разполага под континенталната тераса, която пред нашия бряг достига до дълбочини 120 - 150 m (т.е. извън границата на шелфа). Спорадичните издигания на дълбочинни сероводородни води на шелфа са установени по време на ъпуелинг (upwelling). Така основните седиментационни процеси на шелфа протичат в условията на сравнително нормална аерация. В дълбоководната черноморска чаша съвременните седиментационни процеси се обуславят от допълнителни фактори, като повишена соленост и плътност, протичаща бактериална сулфатредукция, ниска и относително постоянна температура, спокойна хидродинамична обстановка.