Описание
|
Книгата "Социалното познание" разглежда рефлексията като инструмент за познание на социалния свят, главно на социални явления, отличаващи се със значителна сложност, като риска, девиантността, конфликта и дискурса. Подходяща е за студенти и научни работници в областите на психология, философия, педагогика, право, журналистика, публична администрация и пр. и препоръчителна и за всички, които се интересуват от социалното познание.
Владимир Илиев е доктор по психология, член на Съюза на учените в България. Работи в областта на социалната комуникация и поведение. Автор е на книгите "Психология на разговора", "Общуването: същност, динамика и развитие", "Риск и общуване", "Комуникативна култура".
Откъс от книгата:
"Живеенето в риск се превръща в норма на съществуване, а не в изключение. В днешния свят се обръща по-голямо внимание на въпросите за риска и девиантността. Рискът трябва да не се възприема еднозначно било като опасност, било като шанс, и да се приеме рефлексивна позиция за разбиране на всеки риск като съвкупност на отрицателни и положителни характеристики, което е много по-достоверно и разширява възможностите за неговата регулация. От способността ни да се адаптираме към живеене в условия на риск в много отношения зависи дали ще съумеем да превърнем обществото в активен субект на положителни изменения. Така способността за рефлексия на риска и девиантността се превръща в жизненоважно културно и комуникативно средство за оцеляване и постигане на собствените цели. Рефлексивната култура става важна част от цялостната култура на обществото и на индивидите за справяне с живота. Мениджмънтът на риска трябва да бъде насочен към бъдещето."
|