Трето преработено и допълнено издание
В книгата са представени съдържанието и структурата на българското международно частно право. Анализирани са основните актове на Европейския съюз по международно частно право, както и задължителната за България практика на Съда на Европейския съюз.
В третото издание са отразени новите актове в областта на международното частно право и натрупаната по-важна практика на Съда на ЕС през изминалия период. Две важни събития заслужават да бъдат отбелязани. Първото от тях е приемането от Eвропейския съвет през декември 2009 г. на Програмата от Стокхолм, с която се заявяват приоритетите за развитието на Европейското пространство на свобода, сигурност и правосъдие през периода до 2014 г. В приетия от Европейската комисия план за изпълнение на тази програма ясно личи стремежът почти изчерпателно да се обхване цялата материя на международното частно право. Второто събитие, тясно свързано с първото, е използването за пръв път в практиката на ЕС на института на засиленото сътрудничество, който позволява на няколко държави-членки да приемат уеднаквена уредба в определена материя (семейното право).
Книгата е предназначена главно да послужи като учебник за студентите от горните курсове по право. Изложението обаче отговаря и на практическата потребност от ориентиране в тази материя на всеки практикуващ юрист.