Национален регистър на издаваните книги в България

Издание
Заглавие
Пътят към модерността: книгата и дрехата в българския език
Автори
Йорданка Захариева
Илюстрации на корица
Описание

Текстовете в тази книга разказват за начина, по който носителят на българския език е концептуализирал книгата и дрехата в миналото,как модата навлиза в езика ни и как се осъществява през ХІХ век модерният български избор към модерността. Те са синтез от многогодишна изследователска работа, чието начало беше поставено през 1998 г. Тук изложението е повече енциклопедично, сбито и нетолкова строго терминологично: избор, направен с оглед на популярността, доколкото е възможно, без да се нарушава обективността. Ракурсът е лингвистичен като потвърждение на думите на Ю. Лотман, че ние, хората, живеем в езикови светове. Това е причината, поради която тук са включени, макар и накратко, много по-ранни семантични връзки, установени  за разбирането на книгата и дрехата от човека.

Разбирането за книга в езиковия свят на българина, конструирането на концептосферата на книгата и проследяването на основните промени в нея, протекли през ХІХ век, беше мотивирано от желанието ми и от необходимостта да се представи задълбочено, езиково осмислено и осъзнато всичко онова, което се изучава и изследва в областта на историята на книгата, за да се види българската специфика. Днес тази концептосфера продължава да се развива интензивно и технологично обновена с помощта на информационно-комуникационните технологии.

Разбирането на дреха в езиковия свят на българина отново през ХІХ век е подложено на драстични промени: днес този свят не съществува, изместен от света на модерността. А в миналото е бил изключително значещ свят, чрез който българинът е опознавал, припознавал, разпознавал, метафоризирал, оценявал...

Всъщност най-малко в три случая се открива категоричният избор на възрожденеца за модерен избор за развитие – при пространствената, библионимната (за книги) и при форемната (за дрехи) концептосфера (вж. Захариева, Й. Промени в (по)знанието у възрожденския българин. София, 2010). Този факт обаче остава неизвестен за много публични деятели в България от началото на ХХІ век, както е слабо познато наличието на ясна и проста „духовна програма”, която гарантира успешността на процесите през Българското възраждане, а именно – изискването за необходимост от отвореност към света и човешкия опит и изискването за динамика на човешкото търсене.

В изложението е видима несъразмерността, но тя е логична. Чрез, през и със дрехата възрожденецът е опознавал света, а настъпилите изменения в тази концептосфера наложиха да се конструира нарочна интерпретационна рамка, която да ги проследи. Книгата като концепт добива съвременните смисли и разбирания едва през ХІХ век и особено през втората му половина. В този период възрожденецът се запознава със „световете на книгата”.

Огромна част от доказателствения езиков материал е съкратена. Причините са прозаични: повечето аспекти са публикувани в мои по-ранни трудове. Цитиранията са дадени под линия, а в края е представена използваната и цитираната литература.

Текстовете могат да бъдат полезни за ориентация на студенти и докторанти, които се интересуват от „скритите” в думите културни смисли и които навлизат в областта на когнитивните науки, на историята на книгата и на дрехата. Все пак остават немалко „бели полета”, които очакват изследователите си.

Благодаря на проф. дфн Цветана Георгиева, която беше любезна да рецензира текстовете.

Авторката

Издател
Подвързия
мека
Националност на автора
България
Формат
друг
Език
Български
Тематики
ВУЗ, Филологически науки
Жанр
Учебник за ВУЗ
Категория
Учебник
PublicationISBNs
Поредност на изданието
1
Илюстрирано
Не
Планирана дата на издаване
28.02.2014